Brand New Day

May
13
2000
Pula, HR
Arena
Share
Rock koncert kao najveci društveni dogadaj.

Na Stingovom koncertu u pulskoj areni pjevali su ministri, direktori najvecih hrvatskih tvrtki i sveucilišni profesori: Najgrlatiji je bio Ivan Jakovcic, koji je zvizdao nakon svake pjesme, a prof. Velimir Srica spustio se iz VIP loze u parter i neumorno plesao

Baš kao prije tri godine, i prošlotjedni koncert jednog od najpoznatijih britanskih glazbenika, Gordona Sumnera - Stinga nije bio samo veliki glazbeni, nego i društveni dogadaj. Jer medu desetak tisuca obozavatelja 49-godišnje zvijezde našlo se gotovo više njegovih vršnjaka negoli teenagera.

Naime, kad se na jednom rock koncertu okupe cak cetiri clana Vlade, dekan fakulteta, nekoliko fakultetskih profesora, desetak predsjednika uprava najmocnijih hrvatskih tvrtki, urednici tjednih i dnevnih novina i poznati odvjetnici, glazbeni ugodaj više nije jedini razlog dolaska. Ovaj put u skoro dva sata Stingove svirke uzivali su svi, od Ivana Jakovcica, ministra za europske integracije, i Veljka Ostojica, zamjenika ministrice turizma, do anonimnih posjetilaca koji su u Istru doputovali iz gotovo cijele Hrvatske, Slovenije i BiH, te nekoliko stotina stranih turista, koji su se ovog vikenda zatekli u Puli.

Guzva pred Arenom pocela je vec tri sata uoci koncerta. Stvorilo ju je šest kamiona s opremom koja je, zbog carinskih peripetija, stigla doslovce u posljednji trenutak iz Slovenije. Naime, Sting je svoj koncert u Puli odsvirao uz istu rasvjetu, zvucnike i scenografiju uz koju su nekoliko dana ranije nastupali njegovi zemljaci - skupina "Jethro Tull". Oprema, s kojom Sting inace nastupa, iz talijanskog je Bolzana, gdje je koncertirao dan ranije, zbog prekratkog roka, upucena u Ljubljanu, njegovu sljedecu destinaciju.

Poznato je da Sting vec mjesecima, tocnije od skandala u Sanremu, izbjegava sve kontakte s novinarima. Zato je u Pulu sletio charterom oko 13.30 u potpunoj tajnosti. Isto tako, do posljednjeg trenutka bilo je neizvjesno u kojem ce istarskom hotelu otsjesti. Kao mogucnost spominjao se i najpoznatiji privatni hotel "Valsabbion" u Pješcanoj uvali, no zbog malih kapaciteta organizatori su odustali od te ideje. Iz prakticnih razloga, zeljeli su cijelu ekipu smjestiti u isti hotel.

Iz dobro cuvane aerodromske zgrade kolona tamnih limuzina uputila se u pulsku "Histriu", hotel u kojem je za Stinga i prateci sastav vec bilo rezervirano desetak apartmana s pogledom na more. Glavna zvijezda u pogledu nije previše uzivala jer je, prema nekim informacijama, Sting vecinu vremena proveo spavajuci, a vec u 17.30 sati pojavio se i na tonskoj probi. Za to vrijeme, njegov perkusionist Manu Katche rucao je pak sa splitskim kantautorom Gibonnijem koji je tamnoputog bubnjara pokušavao nagovoriti da mu producira sljedeci CD.

Istovremeno, katakombe skoro 2000 godina starog rimskog amfiteatra vec su bile preuredene u ekskluzivne salone u kojima je u 19.30 poceo domjenak za posebne goste. Buduci da je ovogodišnji generalni sponzor Stingove svjetske turneje Brand New Day, najjaca hardverska informaticka kompanija "Compaq", njihovi predstavnici u Zagrebu, agencija "Status Grupa", uprilicila je ekskluzivni party za poslovne partnere iz Hrvatske. Tako se na popisu uzvanika koji su se imali priliku rukovati sa Stingom, bili i ministar Ivan Jakovcic i njegov savjetnik Erik Mohorovicic, zatim Veljko Ostojic, zamjenik ministrice turizma, Andelko Dvoršak iz porezne uprave Ministarstva financija, profesor Slavko Krajcar, dekan Fakulteta elektrotehnike i racunalstva, Velimir Srica, profesor na Ekonomskom fakultetu, Adolf Matejka, direktor Croatiabanke, Boris Nemšic, direktor VIP-Neta, i mnogi drugi.

Buduci da "Compaq" još uvijek nema vlastito predstavništvo u Hrvatskoj, "Status Grupa" pobrinula se za kompletni catering koji je uoci domjenka stigao iz kuhinje pulskog hotela "Valsabbion". Vlasnica Sonja Ostojic za tu je priliku pripremila bogati menu sastavljen od brojnih mediteranskih i kontinentalnih delicija. Tako se na jelovniku našlo 15 jela, pa su uzvanici mogli primjerice uzivati u simfoniji morskog dna, punjenim jajima a la "Valsabbion", ribljem pateu u lisnatom tijestu, ombolu i kobasicama u posteljici od rukole i pinjola, šunki u krusti od kruha s divljim šparogama, istarskom specijalitetu roll on ili fritaji od nojevih jaja s divljim šparogama i tartufima.

I dok se deset tisuca nestrpljivih Stingovih fanova na tribinama i u parteru zabavljalo naizmjenicnim ustajanjem i sjedanjem, stvarajuci atmosferu s latinoamerickih nogometnih utakmica, Sting je, vec po obicaju, uoci koncerta prionuo polusatnom mantranju. Na njega je vec cekalo i 40-ak VIP-ovaca na pazljivo planiranom "meet & greet" partiju, pa je Stingov americki menedzer Robin Irvin nervozno šetkao hodnicima ispricavajuci se zbog 15-minutnog kašnjenja. Naime, uoci njegova dolaska hrvatski su domacini dobili kratke upute za organizaciju domjenka, kako bi se i Sting i uzvanici osjecali što ugodnije.

U kratkom naputku medu ostalim je pisalo da ce im se "Sting pridruziti na 15-20 minuta uoci izlaska na pozornicu, što ce biti dovoljno da se sa svima rukuje i napravi nekoliko grupnih fotografija." Domacini su zamoljeni da ne inzistiraju na pojedinacnom fotografiranju te da ne formiraju red, jer se "Sting tada nece osjecati ugodno". Takoder je ljubazno zamoljeno da "broj uzvanika ne bude veci od 40, ako ih bude više, Sting im se nece pridruziti."

U 20.30 party je mogao poceti. Odjeven u tamne hlace i crnu majicu bez rukava zadivio je sve uzvanice koje su se uzivo uvjerile u njegovu besprijekornu gradu. Dobro raspolozen, izbjegavao je sluzbena rukovanja i prisutne uglavnom pozdravljao s "give-me-five", ne zadrzavajuci se ni s kim u duljem razgovoru, no unatoc tomu, prema rijecima prisutnih, na sve je ostavio dojam prijazne i neposredne osobe. Tocno u 20.55 napustio je party, istrcao na pozornicu i otvorio koncert pjesmom A Thousand Years.

U gotovo dva sata svirke, nizali su se naizmjence stari hitovi i novi songovi s posljednjeg albuma, medu kojima je 'Desert Rose', iako osjetno prilagodena koncertnoj izvedbi, i bez Alzirca Cheba Mamija, podignula na noge i tribine. I dok je tekstove skladbi s novog albuma publika uglavnom mrmljala ili slušala, hitove poput 'If You Love Somebody Set Them Free', 'Roxanne', 'Englishman in New York' ili 'If I Ever Lose My Faith in You' cijela je Arena pjevala gotovo do u rijec sinhronizirano. Zato su 'Every Breath You Take' i balada 'Fragile', koje su zvucale identicno kao i studijske izvedbe, bile najbolji izbor za pozdrav s pulskom publikom desetak minuta prije 23 sata. Medu onima koji su se ljuljali u ritmu Stingove glazbe bio je i zagrebacki odvjetnik Cedo Prodanovic, no zanimljivo je da je veliki Stingov fan, profesor Velimir Srica, bio jedini uzvanik s partyja koji se iz pocasne loze spustio u parter, neumorno plešuci i pjevajuci do posljednje minute koncerta. Usporedujuci koncert od prije tri godine profesor Srica je otkrio zašto mu je upravo Sting najomiljeniji glazbenik:

"Buduci da sam i sam u jednom razdoblju svog zivota svirao gitaru, Sting mi je bio uzor jer odlicno kombinira pop i jazz uz snazan autorski pristup. Zato sam jednako oduševljen i prošlim i ovim koncertom, a posebno je upecatljiva bila atmosfera u publici koja je bila puna pozitivnog naboja. Cini mi se da ni Sting nije na to ostao ravnodušan, pa je zato cak dva puta došao na bis.

Vecinu njegovih tekstova znam napamet, a najdrazi stih koji cesto pjevušim svakako je 'be yourself no mather what they say'. To je moja zivotna filozofija za koju se oduvijek zalazem!"

U pocasnoj lozi dosotojanstveno drzanje zaboravili su i ostali autoriteti hrvatskog politickog i gospodarskog zivota, pa su i ministri, i profesori, i biznismeni dali sebi oduška pjevajuci iz sveg glasa. No, prema pouzdanim informacijama, medu najgrlatijima bio je ministar Jakovcic koji je ustajao, pjevao, pljeskao i neobuzdano zvizdao u pauzama izmedu pjesama. Jakovcicev odlazak medu "obicnu" publiku sprijecila je tek jaka bol u koljenu koje je ozlijedio u nedavnom nogometnom okršaju izmedu IDS-a i SDP-a. Ozljeda je bila toliko ozbiljna da je prošli tjedan zbog toga završio u lovranskoj klinici na punktiranju. Njegovo su ponašanje ipak svi popratili sa simpatijama, komentirajuci da nova vlast ocito ima drukcije navike od bivše, koja se uglavnom odlicno zabavljala uz janjetinu i gange.

U tamnom "mercedesu", u kojem je i došao na koncert, Sting je ubrzo napustio Arenu, da bi desetak minuta kasnije, zajedno s 13-clanom ekipom "okupirao" unutrašnjost restorana "Valsabbion". Da je u restoranu "Very Imoportant Person", nije se moglo zakljuciti ni po cemu osim po dvojici mišicavih mladica koji su s vrata decentno motrili prolaznike i goste na terasi. Prema rijecima prisutnih, osim zahtjeva da budu potpuno sami, Sting nije imao nikakvih specijalnih zelja, pa je cak navodno ostao ravnodušan i na desetak pulskih manekenki, koje su posebno za tu priliku svojom prisutnošcu dekorirale interijer. Sting i društvo mnogo su više uzivali u vrhunskoj raskošnoj veceri, što, kako je sam jednom priznao, obicno rade nakon svakog koncerta. Na upit kako podnosi turneje, Sting je tada odgovorio: "Zivot na turnejama i nije tako loš. Putujem sa svojim prijateljima, dobro se zabavljamo, kamo god dodemo, odlicno jedemo - ukratko - neprestano slavimo!"

I Stingov kritickim je okom promatralo desetak najpoznatijih hrvatskih glazbenih kriticara. Za razliku od ostatka publike koja je zbrajala pozitivne vibracije, oni su, po sluzbenom zadatku, zbrajali propuste. Kakve dojmove s koncerta nose Darko Glavan, Ante Batinovic, Bojan Mušcet i Hrvoje Horvat, opisali su vec vjerojatno u svojim kolumnama. Ali dan nakon ljubljanskog koncerta Drazen Vrdoljak je izjavio: "Za razliku od ostalih mojih kolega, ja sam bio i u Ljubljani i mogu reci da su i po repertoaru od 19 pjesama i kvaliteti Stingove svirke oba koncerta bila identicna. Iako je publika u Areni zadovoljna napustila koncert, mislim da je Pula ipak bila prikracena zbog lošijeg razglasa pa je ljubljanski koncert za glazbene znalce bio mnogo zanimljiviji."

Dok su nedjeljna izdanja dnevnih novina sabirala dojmove s koncerta, Sting i clanovi njegova prateceg banda - gitarist Dominic Miller, trubac Chris Botti, perkusionist Manu Katche i klavijaturist Jason Rebello vec su u 13.30 sjedili u avionu cekajuci let prema Ljubljani. Organizatori koncerta iz agencije "Bina" mogli su konacno odahnuti - još jedan uspješan koncert bio je iza njih.

(c) Nacional by Paula Bobanoviæ
Comments
0

PHOTOS

img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img
img